K O N K U R S Y

Z okazji Dnia Ziemi został ogłoszony konkurs plastyczny dla klas 4-6. Zadaniem uczniów było stworzenie plakatu pt. „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety” w dowolnym programie komputerowym. Hasło przewodnie to tytuł książki Arety Szpura, ekologicznej aktywistki, która przekonuje, że rewolucja na poziomie makro musi zacząć się od jednostek. Metoda #babysteps, czyli małych kroków zmieniających nasze codzienne nawyki na bardziej ekologiczne, pozwoli nam w dłuższej perspektywie dostrzec obszary, które możemy zmienić. Dzień Ziemi musimy celebrować każdego dnia, ponieważ nie mamy już czasu, aby obchodzić go tylko raz do roku. Co możesz zmienić już teraz? Oto 12 kroków, które proponuje Areta Szpura:

1. Dzień bez samochodu.
  2. Segreguj śmieci.
  3. Kupuj do własnego pojemnika.
  4. Kupuj świadomie.
  5. Idź na zakupy z własną torbą.
  6. Naprawiaj zamiast wyrzucać.
  7. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami.
  8. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Naucz się gotować z resztek.
  9. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.
  10. Ogranicz spożycie mięsa. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy.
  11. Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe.
  12. Szukaj wielorazowych zamienników.

Uczniowie mieli przydzielone punkty/kroki, które musieli zilustrować.

Jury w składzie: pani dyrektor Iwona Sancewicz, p. Bogna Litwin, p. Joanna Lejnert, p. Klaudia Cholewińska oraz p. Janina Pieczonka postanowiło, że nie będzie nagrody głównej. Każdej Pani podobał się inny plakat, w związku z tym będzie 5 wyróżnień.

Nagrody (bon o wartości 20zł na lody) otrzymują:

Julek Pilipiec- zachęca do zakupów produktów od lokalnych dostawców;

Szymon Kozłowski (D) – namawia do używania ekologicznych środków czystości;

Dorian Pieczonka- stworzył małą książkę kucharską, żeby nie marnować resztek jedzenia;

Maciek Piechowiak- prosi, aby nie produkować śmieci i kupować do własnego pojemnika;

Jakub Sobczyk- twierdzi, że zjadamy za dużo mięsa.

Zwycięzcom gratulujemy! Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymują szóstki z informatyki. Brawo! Organizatorem konkursu i fundatorem nagród była pani Janina Pieczonka, której serdecznie dziękujemy.

KONKURS MATEMATYCZNY

W styczniu 2020 roku ośmioro uczniów z klasy drugiej zgłosiło się do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach Komitet Organizacyjny Konkursu podjął decyzję o przeprowadzeniu konkursu zdalnie za pośrednictwem platformy Dzwonek.pl. Oznacza to, że uczniowie będą rozwiązywać zadania dostępne na platformie z poziomu swojego komputera domowego, ewentualnie tabletu czy telefonu. W poniedziałek 18 maja uczniowie otrzymali loginy oraz hasła dostępu, aby mogli się zalogować na odpowiedniej platformie. Ze względu na inny charakter konkursu, w tym roku czas na rozwiązanie zadań został wydłużony do 90 minut. Będzie przeprowadzony również konkurs próbny w dniu 26 maja, a konkurs Kangur 5 czerwca 2020 roku.

Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy powodzenia!