Świerszczykowy Klub Pożeraczy Liter

Uczniowie klasy trzeciej biorą udział w ogólnopolskim projekcie promującym czytelnictwo. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Wydawnictwo Nowa Era oraz magazyn dla dzieci „Świerszczyk”. Projekt nosi nazwę Świerszczykowy Klub Pożeraczy Liter. Jego istotą jest pomoc nauczycielom i rodzicom w zachęcaniu dzieci do czytania poprzez wykreowanie nowej, atrakcyjnej formy czytelniczego współzawodnictwa.

Klubowicze otrzymali specjalne legitymacje, biorą udział w zdobywaniu pieczątek i odznak czytelniczych, a na koniec roku szkolnego najgorliwsi staną przed szansą zdobycia nagród.
Spotkania Klubu odbywają się podczas zajęć pozalekcyjnych i prowadzone są według scenariuszy proponowanych przez organizatora projektu.

Dzieciom podobały się zajęcia z wykorzystaniem czasopisma „Świerszczyk”, dlatego rodzice postanowili zaprenumerować im ten dwutygodnik. Pozwala to na indywidualne obcowanie młodego czytelnika z magazynem na zajęciach w szkole, jak i w domu.

Trzy lata uczniowie działali w Świerszczykowym Klubie Pożeraczy Liter. Dzieci polubiły czasopismo „Świerszczyk”i przygody Bajetana. Chętnie czytali teksty M.Strzałkowskiej i innych autorów, rozwiązywali zagadki, krzyżówki, rebusy i labirynty. Zdobywali wiedzę, poszerzali swoje słownictwo, rozwijali logiczne myślenie. Rodzice bez sprzeciwu zaprenumerowali swoim pociechom ten dwutygodnik. Klubowicze często „odwiedzali” bibliotekę szkolną. Systematycznie otrzymywali pieczątki w legitymacjach i zdobywali odznaki i dyplomy. W założonym zeszycie – „Pożeraczu” ilustrowali przeczytane pozycje książkowe.

W trzeciej klasie każdy uczeń zdobył przynajmniej jedną odznakę.

Rok szkolny 2013/2014 ogłosiliśmy rokiem literackiej twórczości Klubowiczów pod hasłem „Pisać każdy może”. Uczniowie cieszyli się, że będą redagować gazetkę. Tytuł czasopisma „Pożeracz” wszystkim się spodobał.

Tematyka „Pożeracza” odzwierciedlała następujące po sobie pory roku, nawiązywała do różnych świąt, informowała o działalności Klubu. Uczniowie tworzyli opowiadania, opisy, życzenia i krzyżówki. Najlepsze prace były publikowane w gazetce. Było to dla nich wielkie wyróżnienie i nagroda. Dzieci bardzo starały się i zabiegały, aby ich teksty ukazywały się w „Pożeraczu”. Klubowa gazetka zawierała przeważnie 4 strony, uczniowie pisali w niej ręcznie. Powstały egzemplarz był kserowany w ilości 50- 60 egzemplarzy. Czasopismo otrzymywali Klubowicze, uczniowie klas I –II, Dyrekcja szkoły i wychowawcy. Kilka egzemplarzy było przekazywane do biblioteki i świetlicy szkolnej.

Numer kwietniowy dotyczył zdobytej wiedzy o miejscowościach, w których mieszkają uczniowie. Dzieci w grupach robiły zdjęcia, szukały wiadomości i ciekawostek o swojej wsi. Ten egzemplarz okazał się obszerniejszy, bo przecież każdy Klubowicz chciał, aby w „Pożeraczu” znalazła się informacja, którą stworzyli. Ponieważ w gazetce było dużo zdjęć została ona skserowana w kolorze. Mogliśmy to zrobić w Urzędzie Gminy, gdzie udostępniono nam odpowiednie ksero.

W szóstym numerze, było wszystko o mamie i dla mamy.

Naszym działaniem prowadzonym z sukcesem to zajęcia czytelnicze w przedszkolu. Kilka razy byliśmy u przedszkolaków, aby najlepiej czytający Klubowicze zaprezentowali dzieciom wybrane pozycje książkowe. Przedszkolaki chętnie słuchali bajek, tym bardziej, że zawsze był konkurs z nagrodami sprawdzający zrozumienie tekstu.

W tym roku szkolnym kończy się działalność Świerszczykowego Klubu Pożeraczy Liter. Z pespektywy wieloletniej pracy pedagoga obserwuję, że sam pomysł utworzenia takiego Klubu był „strzałem w dziesiątkę”. Uczniowie chętniej i lepiej czytają, mają bogatsze słownictwo. W porównaniu z innymi rocznikami czytają więcej. W tym roku szkolnym średnia na osobę to 30 przeczytanych książek.

Opiekun Klubu- Janina Pieczonka